Ceviz Fidanı Dikiminde Leonardit Kullanımı

NEMATODLARDA MÜCADELENİN ÖNEMİ
30 Eylül 2020
Leonardit Fiyatları
26 Ekim 2020

Ceviz Fidanı Dikiminde Leonardit Kullanımı

 

Ülkemizde arazinin büyük bir bölümünde yanlış uygulama uygulamaları nedeniyle verimsiz bir yapı oluşmaya başlamıştır. Özellikle Ph oranlarında artış   ve organik madde oranlarında önemli bir düşüş olduğu görülmektedir .
Tarlanıza ceviz fidanı dikmeden önce toprağımızın yapısını anlamak için toprak analizi yapmalısınız. 30 cm, 60 cm ve 90 cm derinliklerden toprak örneklerini analiz ederek toprağınızın yapısı hakkında fikir sahibi olmalısınız. 
Toprak analizinde dikkat etmemiz gereken ilk hususlar; Ph durumu, kil oranı, kireç oranı ve organik madde durumu olmalıdır. Bu dört faktör, fidan dikmeden önce toprağı hazırlarken hangi uygulamaları yapmamız gerektiği ve ilk gübrelemeyi nasıl yapmamız gerektiği konusunda bize yol gösterecektir.
 Analiz sonucunda yüksek kil ve Ph oranı ve düşük organik madde içeriği , ekim toprağının düzenlenmesi   ihtiyacını göstermektedir   . Yapılacak düzenleme ceviz fidanlarının özellikle ilk yıllarında kuvvetli ve hızlı büyümesine yardımcı olacaktır.
Analiz sonuçlarına göre verimsiz olarak değerlendirilen toprakta, yani PH, kil ve organik madde dengesiz topraklarda gerekli düzenleme, derin sürme ve toprak patlatma ile başlamalıdır. Fide çukurları açılmadan önce bu işlemler yapılmalıdır.
Ceviz fidanı dikeceğimiz fidan çukurları 1 metre derinliğinde 50-60 cm genişliğinde olmalıdır. Dikimden önce toprağımızdaki organik maddeyi artıracak, kili ve PH oranını düşürecek önlemler almalıyız. Bu üç değeri istenilen seviyeye getirmenin yollarından biri de leonarditin tarlalarımızın tamamında veya sadece fide çukurlarında kullanılmasıdır.
Leonardit, fidan çukurunun fidan ile temas etmeyen alt kısmında ve fidanın kılcal köklerine değen fidanların toprağında kullanılabilen bir gübreleme ürünüdür. Kimyasal olmayıp organik bir ürün olduğu için fidelerin kılcal köklerini yakma tehlikesi yoktur. İlerleyen safhalarda ceviz üzerinde olumlu etkisi olacaktır.
Ceviz Fidanı Dikiminde Leonardit Nasıl ve Ne Zaman Kullanılır?
a. Tarlayı derin pullukla sürmeden önce   200-250 kg toz halindeki Leonarditin boşaltılması toprağı düzenleyecek ve organik elementleri artıracaktır. Bu işlemde leonardit toprağın 30 cm altına uygulanacaktır. Bu uygulamadan sonra açılacak olan fidan çukurları, leornadit ile karıştırılan yüzey toprağı ile kapatılacaktır. Böylece leornadit çukurlarda 100 cm derinliğe ulaşacaktır.
b. Toprak sürülmeden ekim yapılacak ise; Fide dikiminde 3,5-4 Kg toz leonardit kullanılabilir. Bu uygulama alt toprakta ve kılcal köklerin bulunduğu toprakta yapılabilir. Leonarditin kılcal kökleri yakma riski yoktur.
c. Önümüzdeki yıllarda derin sürülmüş ağaçlar arasındaki toprağa beş yılda bir dekara 200-250 kg toz leonardit karıştırılacaktır. Ağacın altına sürülen leonardit, çapa veya çapa makinesi ile karıştırılmalıdır.
d. Kimyasal gübre ile karıştırılabilir.
Leonarditin Temel Faydaları;
PH seviyesini düzenler. Uygun ph değerine sahip leornadit kullanılmalıdır.
Topraktaki humus miktarını ve organik miktarı hızla artırır ve toprağı düzenler.
 Toprakta tuzluluğu azaltır. Toprağın su tutma kapasitesini artırır.
Toprağı havalandırarak organik yaşamın gelişmesini sağlar.
Verimsizliğe neden olan topraktaki kilin parçalanmasını sağlar.
Toprak rengini koyulaştırdığı için güneş ısısının kullanımını artırır. Daha önce toprakta biriken fosfor ve potasyumu aktive ederek bitki için daha faydalı hale getirir.
Toprakta gerekli organik ortamı oluşturur. Böylelikle gübreler bitkiler için daha faydalı olur. Topraktaki organik miktarın arttırılması, fidelerin daha hızlı ve daha iyi büyümesine yardımcı olacak, hastalıkların önlenmesi ve kontrolünde olumlu etkileri olacaktır.
 
İyi Bir Leonarditin Değerleri ;
 
Ph oranı
3 ile 5 arasında olmalıdır.
Organik Madde Miktarı
% 40’ın üzerinde olmalıdır.
Hümik + Fülvik
Asit Oranı
% 40’ın üzerinde olmalıdır.
Nem
% 20’nin altında olmalıdır.
 

Leonardit ile toprağın Ph seviyesinin düzenlenmesi;
Ceviz yetiştiriciliği için istenilen PH oranı 6 ile 8 arasındadır. Ancak ideal PH oranı 6’dır. Bir bahçe inşa ederken, özellikle leonarditlerin ekim sırasında kullanılacak PH oranının uygun olduğundan emin olmalıyız. Ph oranı yüksek leonarditlerin toprağımıza faydası olmayacaktır. Piyasada leonarditlerin farklı çeşitleri bulunmaktadır, bu nedenle Ph oranı yüksek olanı bu tür arazilerde kullanılmamalıdır.
Açık köklü ve tüplü fidan üretiminde organik miktarı arttırmak için hayvan gübresi ve Leonardit birlikte kullanılmalıdır. Hayvan gübresinin kılcal kökleri yakması ihtimaline karşı ilk defa fide çukurunda sadece leonardit kullanılmasını öneriyoruz. Fidelerimizin gelişiminde iyi etkileri olduğunu gözlemlediğimiz leonardit kullanımını tavsiye ediyoruz.